FDA uyardı: ‘Kozmetik yüz dolgusu olan hastalarda yan tesir yapabilir’

ABD’nin Besin İlaç Dairesi (FDA) istişare komitesi, kozmetik yüz dolgusu yaptırmış şahısların Moderna aşısı olduklarında şişme ve iltihaplanmayla karşılaşabileceği ikazında bulundu.

Komitenin ikazını ABD merkezli ABC7‘ye kıymetlendiren Uzman Dermatolog Dr. Shirley Chi, şunları kaydetti:

“Söz konusu olaylarda hastaların hepsinde dolgu yapılan bölgede şişlik ve iltihap vardı. Aşıdan altı ay evvel bir kaç hastaya yanak dolgusu, bir hastaya ise aşıdan iki gün sonra dudak dolgusu yapıldı. Hepsi steroidler ve anti-histaminlerle tedavi edildi ve tüm tepkileri çözüldü.”

Milyonlarca insanın, ince çizgilerini, kırışıklıklarını düzeltmek, yanakları ve dudakları uygunlaştırmak için kozmetik yüz dolgusu uyguladığını kaydeden Chi, aşıya verilen tepkinin immünolojik olduğunu belirterek, şu tabirleri kullandı:

“Vücutta doğal yollardan oluşmayan hususla karşılaşan aşikâr bölgelerin bağışıklık reaksiyonu vermesi mantıklı bir durum. Tıbbi işçi tarafından çarçabuk tedavi edilebilen yan tesirler yüzünden aşı olmaktan kaçınmayın.”